piątek, 30 lipca 2010

Mity o odchudzaniu

Chcesz zrzucić kilka kilogramów. Już postanowione. Obrałaś odpowiednią, Twoim zdaniem drogę do osiągnięcia tego celu. Wszyscy jednak dają ci rady. Jak oddzielić te dobre od złych? Odchudzania wcale nie ułatwiają Ci krążące na jego temat mity, których jest tyle, ile osób odchudzających się. Poznaj niektóre z nich. Wiedza ta będzie pomocna przy skutecznym pozbyciu się nadwagi.

Śniadanie jest zbędne

Bzdura! To najważniejszy posiłek dnia. Organizm potrzebuję energii na rozruch po długiej przerwie nocnej. Jeśli pomijasz śniadanie, oszukujesz organizm. Uruchamia on swój system awaryjny, wykorzystuje rezerwy. Nie starcza ich jednak na długo, więc bądź pewna, że nadrobi poniesione straty. Kiedy wieczorem weźmiesz coś do ust, skończysz jeść, kiedy brzuch zacznie pękać Ci w szwach. Takie epizody to najprostsza droga do zgromadzenia nadmiaru tłuszczyku!

Maraton na siłowni

Wylewasz z siebie siódme poty, trenujesz intensywnie, a efektów brak! Wskazówka na wadze nie drgnie lub nawet lekko idzie w górę! Co robisz źle? Otóż, chcąc spalić tłuszcz musisz ćwiczyć średnio intensywnie, w stałym tempie i co najmniej 30 minut. Ćwicząc krócej spalisz zapasy glikogenu, a tkanka tłuszczowa pozostanie nienaruszona. Ćwicząc bardzo intensywnie rozbudowujesz mięśnie (które są cięższe niż tłuszcz) - nie ma spalania tłuszczu.

Owoce można jeść bez ograniczeń
Jedząc duże ilości owoców, np: winogron, bananów, szybko podnosisz poziom glukozy we krwi. Do akcji wkracza insulina, produkowana przez trzustkę, która równie szybko obniża podwyższony poziomu glukozy. Konsekwencją tego jest pojawienie się silnego uczucia głodu, które trudno jest zwalczyć, co może prowadzić do zjedzenia jakiejś przekąski. Chcąc schudnąć należy jeść owoce pomiędzy głównymi posiłkami i najlepiej wybierać owoce zawierające stosunkowo mało cukru jak np.: jabłka.

Kolację jedz przed 18
Kolację jedz 3-4 godziny przed snem. Jeśli kładziesz się spać o 23.00 to ostatni posiłek możesz nawet spożyć o 20.00. W czasie snu organizm powinien się regenerować, a nie zajmować trawieniem, bo to nie tylko utrudni Ci zaśnięcie, ale może sprzyjać odkładaniu się tkanki tłuszczowej, gdyż metabolizm podczas snu działa wolniej.

Chcesz szybko schudnąć – zastosuj głodówkę

Nieprawda. Głodówka trwająca jeden dzień nie tylko nie pomoże Ci schudnąć, ale osłabi Twój organizm. Dłuższe głodówki powodują braki składników odżywczych, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania i przyczyniają się do utraty wody i tkanki mięśniowej, co nie jest korzystnym zjawiskiem.

Zdrowo znaczy mało smacznie
Przygotowanie zdrowego posiłku nie musi oznaczać, że będzie on niesmaczny. Obniżenie zawartości tłuszczu, modyfikacja obróbki termicznej, zmniejszenie zawartości cukru i soli itp. nie przyczynią się do obniżenia wrażeń smakowych, a wręcz przeciwnie – urozmaicone, bogate w składniki odżywcze potrawy odkryją przed Tobą swe walory. Poczujesz przyjemność z jedzenia!

Ziemniaki i makaron tuczą
Ziemniaki w większości zawierają wodę (ponad 80 procent). Są niskokalorycznym źródłem wartościowych składników odżywczych. Również porcja makaronu to ok. 200 kcal. Jedzone bez dodatku tłustych sosów nie staną się przyczyną Twoich problemów z wagą. Ważna jest obróbka termiczna – gotowanie w wodzie lub na parze, pieczenie.

Licz kalorie
Ważniejsza jest wielkość porcji i odpowiednie zbilansowanie posiłku. Zamiast liczyć - waż.

Alkohol nie tuczy
Alkohol to „puste kalorie”, ale „puste”, nie znaczy bez wpływu na wagę! „Puste”, bo nie mające wartości odżywczych, dostarczają energii, a ta w nadmiarze prowadzi do nabierania dodatkowych kilogramów.

Suplementy – dobry sposób na utratę kg
Większość suplementów nie działa, zaś te, które działają są niebezpieczne dla zdrowia lub nielegalne. Jeśli tylko przestaniesz je zażywać wrócisz do punktu wyjścia. Wspomagacze nie załatwią problemu, z którym borykasz się od długiego czasu! Odstawisz je – i co dalej? Tylko zmiana nawyków żywieniowych na zdrowsze pozwoli Ci stracić zbędne kilogramy i cieszyć się nową, smukłą sylwetką przez długi czas.

Dieta cud – szybki i trwały efekt
W życiu nie ma lekko...musisz się wysilić, aby osiągnąć upragnioną wagę. Nie szybko, a stopniowo, bo stopniowo znaczy – zmieniam swoje nawyki żywieniowe = cieszę się trwałym efektem odchudzania. Cudowne diety nie istnieją!

Opuszczanie posiłków pomaga schudnąć
Ominięcie posiłku to pozbawienie organizmu porcji składników odżywczych. Organizm będzie chciał odrobić straty i przy następnym większym posiłku (bo będziesz mieć większy apetyt), większość energii z niego uzyskanej zmagazynuje w tkance tłuszczowej. Organizm lepiej trawi mniejsze, ale częstsze posiłki niż jednorazową bombę kaloryczną.

Od słodyczy light się nie tyje

Produkty light faktycznie mają mniejszą zawartość tłuszczu i cukru niż ich tradycyjne odpowiedniki. Mając jednak świadomość, że jemy batonik, który zamiast 300 kcal ma tylko 120, spożyjemy trzy takie batoniki. Błędne koło!

Otyli rodzice mają otyłe dzieci
Otyłość jest dziedziczna – to fakt. Dziedziczy się jednak predyspozycje! Geny nie mają wpływu na to, co znajdzie się na naszym talerzu. To Ty decydujesz jak się odżywiasz i czy ten sposób odżywiania przyczyni się do gromadzenia kilogramów. Otyli rodzice to nie wyrok. Prawidłowe odżywianie i aktywność fizyczna skutecznie mogą chronić przed nadmiernym przybieraniem na wadze. Przekonanie, że Tobie także pisana jest otyłość, może działać jak samospełniająca się przepowiednia.

Rzucenie palenia powoduje szybsze tycie
Rzucenie palenia przez pierwszych kilka dni powoduje krótkotrwały przyrost masy ciała, jednak później ciężar ciała wraca do normy. To nie brak papierosów, ale Twoje postępowanie w kwestii odżywiania ma największy wpływ na to, czy problem nadwagi stanie się również Twoim problemem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz