czwartek, 5 sierpnia 2010

Wokół żywienia sportowców

Żywienie a sport

Wokół żywienia sportowców krąży wiele mitów. Dla jednych podstawą żywienia osób aktywnych fizycznie powinno być białko i im jest go więcej tym lepiej. Drudzy są fanatykami różnego rodzaju odżywek i tu tez obowiązuje zasada jak wyżej, czyli im więcej tym szybszy przyrost masy mięśniowej i lepsze wyniki. Co więcej każdy z nich ślepo wierzy w swoje racje i uważa się za najlepszego eksperta. Jednym słowem internauci „bawią się” w dietetyków i udzielają porad jak powinna wyglądać prawidłowa dieta sportowca. Zaglądając na fora dotyczące suplementacji w sporcie można natkać się na różne opinie. Niektóre z nich mogą przyprawiać o ból głowy. Ale są tez takie, przy których warto zatrzymać się na dłużej.
Spróbujmy przyjrzeć się bliżej niektórym mitom.

mit 1
unikaj węglowodanów przed jak i w trakcie zawodów

jaki jest fakt

wiele badań wskazuje, że to właśnie węglowodany a nie białko powinny stanowić podstawę żywienia sportowców. Glukoza zmagazynowana w formie glikogenu w mięśniach i wątrobie stanowi znakomite źródło energii dla pracujących mięśni. Należy pamiętać, ze odpowiednie zapasy glikogenu warunkują wydolność organizmu w trakcie wysiłku. Ważna jest nie tylko ilość ale także rodzaj spożywanych węglowodanów zarówno przed jak i po zawodach. Przed planowanym wysiłkiem warto wprowadzić do jadłospisu węglowodany o niskim indeksie glikemicznym, czyli takie które nie wywołują gwałtownego skoku cukru we krwi. Produkty o niskim indeksie powodują powolny i relatywnie niewielki wzrost cukru we krwi przez co dłużej czujemy się syci i mamy siłę do dalszych ćwiczeń. Po wysiłku warto odbudować zużyte zapasy. Jak to zrobić? Najlepiej zjeść co słodkiego czyli wybrać węglowodany proste w postaci soków, batona energetycznego lub inny produkt o wysokim indeksie glikemicznym.

mit 2
podstawą diety powinno być białko

jaki jest fakt

Prawidłowa dieta dla sportowca to taka która zawiera 30% białka, 30 % tłuszczu i 40 % węglowodanów

To kolejny mit z którym możemy się spotkać. Takie proporcje są niekorzystne dla osoby uprawiającej sport, gdyż zmniejszają jej wydolność wysiłkową. Produkty białkowe mają duże znaczenie w kształtowaniu i odbudowie mięśni po wysiłku ale urozmaicona dieta zwykle pokrywa a nawet przewyższa zapotrzebowanie na białko.

mit 3
Napoje dla sportowców są przeznaczone tylko dla osób wykonujących duży wysiłek fizyczny, trwający dłużej niż 1 godzinę.

jaki jest fakt

Napoje dedykowane sportowcom mogą okazać się zbawienne również dla osoby wykonującej niewielką aktywność fizyczną zwłaszcza w upalne dni i przy wysokiej wilgotności powietrza. Zwiększony ubytek płynów i soli mineralnych w trakcie wykonywania ćwiczeń może być groźny dla naszego zdrowia. Napoje izotoniczne dostarczą nie tylko odpowiednią ilość minerałów a także szybko nawodną organizm.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz