czwartek, 21 października 2010

Czym skorupka z młodu nasiąkinie

„Za mamusię, za tatusia…”, „jak posprzątasz swoje zabawki to dostaniesz cukierka…”, „ jak będziesz grzeczny to pójdziemy na lody…” – znasz to? A może stosujesz w odniesieniu do swojego dziecka? Jest niegrzeczne, nie chce Cię słuchać, nie chce zjeść obiadu, jedynym sposobem poradzenia sobie z wymienionymi problemami staje się nagradzanie za wykonanie polecenia słodyczami, chipsami, itp.? Wiesz, że taka nagroda skutecznie mobilizuje Twoje dziecko. A czy wiesz na co je narażasz?
Nadwaga i otyłość!
Uważasz, że Twojemu dziecko to nie grozi, tłumaczysz, że trochę grubsze dziecko to zdrowe dziecko; że wyrośnie. Okazuje się, że otyłość u dziecka jest czynnikiem, który prawdopodobnie spowoduje otyłość w wieku dojrzałym! Stanowi to istotny problem z tego względu, iż w okresie wczesnego dzieciństwa nadwaga i otyłość związana jest ze wzrostem ilości adipocytów, czyli komórek tłuszczowych a nie tylko ze zwiększeniem ich objętości (jak ma to miejsce u otyłych dorosłych). W przyszłości nie jest możliwa ich utrata. Chudnięcie oznacza zmniejszenie objętości komórek tłuszczowych. Im większa ilość adipocytów w organizmie, tym większa tendencja do nadwagi i otyłości. Jeśli otyłość jest nabyta już w okresie dzieciństwa to kuracja odchudzająca jest znacznie trudniejsza. Stąd utrzymanie prawidłowej masy ciała u dzieci jest szczególnie ważne.
Ważny jest Twój sposób odżywiania w ciąży, bo okazuje się, że nadwaga w tym okresie sprzyja nadciśnieniu lub cukrzycy ciążowej. Nadciśnienie upośledza dopływ krwi i składników odżywczych do dziecka, czego efektem może być niska waga urodzeniowa. Przy cukrzycy zaś dzieci często rosną zbyt duże, co może prowadzić do kłopotów przy porodzie i późniejszej otyłości u dziecka.
U dzieci i młodych dorosłych z otyłością stwierdza się częstsze niż u ich zdrowych rówieśników występowanie poważnych problemów fizjologicznych. Do typowych zaburzeń należą: zbyt szybkie tempo wzrastania i dojrzewania, wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca, stłuszczenie wątroby i kamica żółciowa. Rzadziej występujące powikłania to nadciśnienie, guzy mózgu, bezdechy w czasie snu, powikłania ortopedyczne oraz niektóre choroby jajników.
Najczęstszą przyczyną problemów z utrzymaniem prawidłowej masy ciała u dzieci jest spożywanie zbyt wielu kalorii w stosunku do zapotrzebowania energetycznego organizmu. Dziecko tyje, kiedy je nadmiernie obfite posiłki oraz zażywa za mało ruchu. Spędzanie kilku godzin dziennie przed ekranem telewizora lub komputera, z jednoczesnym podjadaniem słodyczy – negatywnie odbija się na wadze. Takie postępowanie nie tylko wpływa na zdrowie fizyczne, ale jest również przyczyną problemów psychicznych! Nadwaga i otyłość u dzieci wywierają negatywny wpływ na ich samopoczucie. Dzieci otyłe są często dyskryminowane i krytykowane – i to nie tylko przez swoich kolegów oraz koleżanki, ale także przez dorosłych. Znacznej otyłości często towarzyszą stany depresyjne oraz niska samoocena. Takie zaburzenia psychologiczne mogą mieć trwały charakter.
Co robić? Przecież chcesz dla swojego dziecka jak najlepiej!
Uzmysłów sobie, że to przede wszystkim Twoje postępowanie i umiejętność kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych wpłynie na zachowania żywieniowe Twojej pociechy. Dzieci są obserwatorami i naśladowcami. Sposób Twojego odżywiania ukształtuje sposób odżywiania malucha. Spożywaj więc posiłki regularnie, co 2-3 godziny, wyeliminuj zwyczaj podjadania między nimi – zamiast niezdrowych przekąsek typu słodycze, chipsy, paluszki itp. warto wprowadzić owoce, warzywa. Wyeliminować należy również produkty i potrawy wysokokaloryczne, tłuste, unikać fast foodów, wprowadzić do diety więcej błonnika, spożywać ok.6-8 szklanek płynów w postaci wody mineralnej, herbaty i koniecznie zwiększyć aktywność fizyczną. Wychodźcie razem na spacery, na rolki, na basen, na rower.
Trwała zmiana nawyków żywieniowych na zdrowe + ruch uchronią dziecko przed problemem, który odbija się w życiu dorosłym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz