środa, 29 września 2010

Komu jest łatwiej schudnąć?

Dieta- to słowo przewija się na okrągło w telewizji, gazetach, Internecie (ze szczególnym nasileniem w okresie letnim;). Większość z nas była na diecie albo/i ma wśród swoich znajomych kogoś, kto się „wiecznie” odchudza. Obserwując to wszystko (lub nawet na własnym przykładzie) stwierdzamy, że jedni od wielu lat próbują nowych „diet cud” bez widocznych rezultatów. Ale są też tacy (niestety nieliczni), którym udało się zrzucić nadmiarowe kilogramy i zachować nową sylwetkę na długie lata. Jak to się dzieje, że nie każdemu udaje się schudnąć? A jeśli uda nam się już zrzucić parę kilogramów to dlaczego nie jesteśmy wstanie utrzymać wymarzonej wagi na dłużej? Zdrowy rozsądek podpowiada nam, ze musi to być coś więcej niż tylko dieta. Okazuje się, że dokonywane przez nas wybory, pewne cechy osobowości a także wsparcie z zewnątrz mogą być bardzo przydatne w dążeniu do doskonałej sylwetki.
Pierwszym krokiem do wymarzonej figury jest dokonanie właściwego wyboru diety. Musi to być dieta, która będzie wzorem żywienia w przyszłości, nauczy cię zdrowych nawyków żywieniowych, będzie zbilansowana i dopasowana do twoich potrzeb. Jeśli twoja wiedza na tema zdrowego żywienia ogranicza się do kilku „zasłyszanych” informacji to lepiej skorzystaj z porady specjalisty. Ułożony pod okiem dietetyka plan żywieniowy będzie modyfikacją racjonalnej diety, dopasowany do twoich potrzeb- wtedy masz gwarancje, ze odchudzasz się zdrowo. Szerokim łukiem omijaj diety bardzo niskoenergetyczne. W prawdzie możesz szybko zrzucić na wadze ale powrót zbędnych kilogramów będzie równie szybki;). Bezpieczny dla zdrowia jest powolny ubytek kilogramów. Warto zatem uzbroić się w cierpliwości bo dzięki temu unikniesz efektu jo-jo.
Drugim krokiem powinien być wybór odpowiedniego rodzaju terapii. Jeśli oprócz nadmiarowych kilogramów borykasz się z problemami zdrowotnymi koniecznie zgłoś się do dietetyka. Wizyty u specjalisty dają ci gwarancje bezpiecznego chudnięcia, jednocześnie mogą się stać czynnikiem motywującym i wpierającym w walce z tuszą.
Sama dieta nie wystarczy, aby odchudzić się na całe życie, duże znaczenie ma także twoja osobowość. Psycholodzy podzielili ludzi na ekstrawertyków i introwertyków. Typowy ekstrawertyk to osoba towarzyska, działająca impulsywnie, z kolei introwertyk do przyziemnych spraw podchodzi bardzo poważnie, często oddaje się introspekcji. Ci pierwsi trudniej poddają się rygorom dietetyczny, ale widoczne efekty są dla nich potężnym bodźcem do dalszego działania. Z kolei introwertycy są bardziej wytrwali i sumienni w swoich postanowieniach. To im łatwiej jest trzymać się zaleceń dietetyka i przetrwać kilkumiesięczną terapie odchudzającą.
Na wytrwanie na diecie może mieć także wpływ poczucie kontroli zdarzeń. Psycholodzy twierdzą, że kobiety posiadające silne poczucie samokontroli , czyli przekonane o wpływie na swoje życie, częściej przerywają kuracje odchudzającą pod okiem specjalisty. Wynika to z faktu, iż jest im trudniej poddać się działaniu czynników zewnętrznych czy zewnętrznej kontroli. Z kolei kobietom o mniejszym poczuciu samokontroli łatwiej odchudzać się pod okiem dietetyka a także w większej grupie. Kobiety te potrzebują oprócz motywacji niewielkiej kontroli z zewnątrz dla osiągnięcia oczekiwanego efektu.
Nie bez znaczenia dla każdej osoby planującej się odchudzać jest wsparcie rodziny. Rodzina może nas skutecznie zachęcić albo zniechęcić do „trzymania” diety. Tam gdzie jest wsparcie i zrozumienie tam łatwiej jest przestrzegać zaleceń dietetyka i takie osoby lepiej radzą sobie podczas kuracji odchudzającej. Jeśli w rodzinie jesteśmy tymi jedynymi na diecie to naszą jedyną nadzieją jest silna wola.
Trzecim i ostatnim krokiem powinno być znalezienie odpowiednio wysokiego poziomu motywacji. Jeśli tego zabraknie wpadniemy w pułapkę ciągłego odchudzania się z której może nam być bardzo ciężko uciec.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz