czwartek, 2 września 2010

Jakie błedy popełniamy odchudzając się?

Błądzić jest rzeczą ludzką. Dążenie do idealnej sylwetki to bardzo ludzka skłonność. Nie powinniśmy jednak łączyć tych elementów, bo błędy popełniane w czasie odchudzania mają swoje, najczęściej negatywne skutki. Efekt jo-jo, problemy ze zdrowiem, anoreksja, bulimia – to tylko niektóre z nich.
Jakie błędy popełniamy, odchudzając się?

Błąd pierwszy – nieświadomość własnych błędów

Wystarczy zajrzeć na fora internetowe – forumowicze doradzają sobie wzajemnie w kwestiach skuteczności coraz to nowszych diet. Chwalą, że wszystko idzie dobrze, do momentu rezygnacji i podjęcia nowej próby z inną dietą (bo ta będzie bardziej odpowiednia, skuteczniejsza i da lepszy efekt). Coś tu jednak jest nie tak i ktoś tu chyba popełnia błędy, nie zdając sobie sprawy, jakie. A szkoda, bo dokładne zrozumienie jest kluczem do wyciągnięcia wniosków i osiągnięcia celu, o jakim każdy marzy – skutecznej diety odchudzającej.

Błąd drugi – wiara w diety cud

Internet, prasa, książki itp. pełne są diet, które mają szybko i zdrowo odchudzić. Te dwie kwestie wykluczają się, bo aby było zdrowo, nie może być szybko! Poza tym, te „cudowne” diety są źle opracowane i zbilansowane. Jak je rozpoznać, odrzucić pokusę restrykcyjnej i niezdrowej diety? Przede wszystkim przestać wierzyć, że istnieje jakakolwiek dieta-cud!!! Nie ma i nie będzie diety-cud! Kilogramów, na które pracujemy często całymi latami, nie można zrzucić w tydzień, czy dwa! Odchudzanie to zmiana nawyków żywieniowych z uwzględnieniem redukcji dostarczanych kalorii + aktywność fizyczna. Ma to być proces stopniowy, co – wraz z zachowaniem zdrowych zmian - daje gwarancję, że będzie trwały.

Błąd trzeci – naruszanie podstawowych zasad

Będąc na diecie, często rezygnujemy z wielu produktów ważnych dla zdrowia np. eliminujemy pieczywo, jemy zbyt mało owoców czy warzyw, pijemy za mało wody. Dodatkowo rezygnujemy ze śniadania, myśląc, że w ten sposób szybciej schudniemy. Daje to jednak odwrotny efekt, bo nadrabiamy te stracone kalorie wieczorem! Tak naprawdę, w ciągu dnia, pośród wielu spraw do załatwienia, obowiązków najmniejszą uwagę poświęcamy posiłkom. Dojadamy w pośpiechu, jemy w czasie oglądania telewizji, czytania, nagradzamy się jedzeniem, albo nim uspokajamy. Nie tak ma to działać! Posiłki nie powinny być spożywane byle gdzie i byle jak! Nie mają być dla nas nagrodą, czy odskocznią od codziennych problemów! Posiłkami trzeba się delektować i traktować je jako bardzo smaczne paliwo dla naszego organizmu. Trzeba jeść świadomie, poświęcać jedzeniu więcej uwagi, bo w przeciwnym razie w tym gąszczu spraw umknie nam moment nabierania kilogramów i ockniemy się z nadwagą lub już otyłością!

Błąd czwarty – złe podejście
Odchudzanie zaczyna się w głowie! Organizm i psychika człowieka są bardzo silnie ze sobą powiązane. Jeżeli, mimo unikania wyżej wymienionych błędów efektów odchudzania nie widać, być może problem leży w Twoim sposobie myślenia. Do odchudzania trzeba się odpowiednio „nastawić”. Pomyśl, że nie jesteś na diecie, a po prostu zdrowiej się odżywiasz. Dieta to nie głodzenie się, tylko zmiana stylu życia. Odpowiednio dostosowana do indywidualnych potrzeb nie będzie męczyć, a sprawi, że poczujesz się lepiej. Musisz tylko wykazać się cierpliwością, regularnością i samozaparciem.
Zbyt drastyczne zmiany są bez sensu – wykańczają nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Zmodyfikuj swój jadłospis, posiłki spożywaj systematycznie, prawidłowo dobieraj produkty, urozmaicaj menu, wprowadź trochę ruchu.
Tak pojmowany i pozbawiony błędów proces odchudzania stanie się przyjemny i skuteczny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz